toekomst
Boeken & Publicaties

18 jun 2025

Jongeren en de arbeidsmarkt van (over)morgen

Auteur

Prof. Dr. J.J. (Joop) Schippers

Bestelinformatie
Aanschaffen

De publicatie is kosteloos op te vragen bij de NSvP, stuur hiervoor een mail naar info@nsvp.nl

Kosten

0,00

Uitgegeven op

30/08/2019

Uitgever

NSvP



‘Jongeren en de arbeidsmarkt van (over)morgen’, is geschreven door prof. dr. Joop Schippers tijdens zijn NSvP-fellowship aan het NIAS. Schippers deed onderzoek naar de positie van jongeren op de toekomstige arbeidsmarkt. Welke eisen worden aan hen gesteld en in hoeverre zijn die eisen realistisch? Wie slagen er in aan die eisen te voldoen en wie dreigen tussen wal en schip te vallen? En wat heeft de samenleving en de arbeidsmarkt te bieden aan degenen die het niet op eigen kracht redden?

Het whitepaper brengt diepgang aan een actueel en urgent thema. Schippers is kritisch op de invulling van een leven lang leren en ontwikkelen als dé oplossing van een ‘arbeidsmarktprobleem’. Want wie niet aan de hoge productiviteitseisen van de economie kan voldoen, komt in Nederland al gauw buitenspel te staan. Bovendien is er een grens aan de ontwikkelbaarheid van mensen. Joop Schippers pleit voor een herwaardering van de collectiviteit, als gezamenlijke aanpak van werkgevers, werknemers en overheid.

Om mee te kunnen doen in deze samenleving is niet alleen een juiste opleiding belangrijk; het draait ook om toegang tot financieel kapitaal, sociaal/cultureel kapitaal en een stevig netwerk. En juist deze toegang is steeds schever verdeeld: kinderen van hoog opgeleide ouders worden alsmaar kansrijker, terwijl voor kinderen van praktisch opgeleide ouders het tegenovergesteld geldt.

Joop Schippers
” De essentie van een échte inclusieve arbeidsmarkt zit in het ‘gewoon’ meedoen en niet in een apart vakje gestopt worden.”

Vijf maanden lang deed hoogleraar arbeidseconomie Joop Schippers als NSvP/NIAS-fellow onderzoek naar deze problematiek. Hij beschreef zijn bevindingen in een toegankelijke publicatie ‘Jongeren en de arbeidsmarkt van (over)morgen’. Hij benoemt verschillende sociaal-maatschappelijke oorzaken van de toegenomen afstand tussen de ‘cans’ en ‘cannots’ en vraagt zich af welke eisen er aan jongeren van nu gesteld worden. In hoeverre zijn die eisen realistisch? En wanneer leiden de hoge verwachtingen tot een gevoel persoonlijk tekort te schieten?

 

Liever digitaal?

De publicatie is kosteloos op te vragen via een mailtje aan de NSvP. Liever digitaal? De pdf is te downloaden via deze link.

Prof. dr. Joop J. Schippers is hoogleraar Arbeidseconomie aan de Universiteit Utrecht. Zijn publicaties betreffen het brede terrein van arbeidsmarkt en maatschappelijke ongelijkheid, met een speciale focus op gender- en leeftijdsverschillen. Hij is actief betrokken bij het Future of Work onderzoek en schreef met collega’s uit verschillende disciplines het paper ‘Op weg naar een duurzame arbeidsmarkt’. Daarnaast vervulde hij een reeks bestuurlijke functies, is hij actief binnen de medezeggenschap en lid van de Raad van Toezicht van de Universiteit voor Humanistiek. In 2019 was hij NSvP/NIAS-fellow in het kader waarvan hij het whitepaper schreef.

Deel op social media