
Onderdeel van programma:
HBO-Innovatieprijs30 nov 2021
Maatschappelijk onderwerpen winnen 1e HBO-innovatieprijs
Een meetinstrument om het veiligheidsklimaat in een organisatie te verbeteren (en daarmee veilig werkgedrag te bevorderen); een verbeterplan voor arbeidstevredenheid en mentale arbeidsomstandigheden binnen organisaties. En welke factoren stimuleren en belemmeren arbeidsmobiliteit? Deze onderwerpen stonden centraal bij de winnaars van de HBO-Innovatieprijs Mens, Werk & Organisatie 2021.
De winnende HBO-bachelorstudenten:
Gedeelde 1e plaats voor Merije Stellingwerf (Hanzehogeschool Groningen)
en Demy-Leigh Despas (Hogeschool Rotterdam).
De derde prijs is voor Julia Grasman (Hanzehogeschool Groningen).
Zij ontvingen een oorkonde, een award en een geldbedrag van respectievelijk € 500 (3e prijs) en € 1.500 (1e prijs).
Dit was de eerste uitreiking van de HBO-innovatieprijs Mens, Werk en Organisatie. Deze prijs, in het leven geroepen door de NSvP en Breed Platform Arbeid (een samenwerkingsverband van 32 lectoren die onderzoek doen op het brede terrein van arbeid), beoogt een breder podium te geven aan de beroepsproducten van HBO-afgestudeerden op het gebied van Waarde van Werk | Inclusie | Leven Lang Ontwikkelen | Vitaal Werken.
Vijf genomineerden, afkomstig van verschillende hogescholen, maakten een video-pitch waarin ze hun onderzoek en afstudeerwerk kort toelichtten. Anne Megens (coördinator beleid AWVN) maakte tijdens de HR-conferentie “Leven Lang Ontwikkelen met Learning Communities” de drie prijswinnaars bekend. Zij deed dit namens de voltallige jury, bestaande uit drie lectoren Josephine Engels, Josje Dikkers en Klaske Veth (alle drie namens het BPA), Sonia Sjollema (directeur NSvP) en Anne Megens zelf.
De drie winnaars van 2021 stellen zich hieronder voor:
1e prijs: Merije Stellingwerf
Merije Stellingwerf (Hanzehogeschool Groningen) onderzocht hoe de doorstroom van personeel binnen een organisatie kan worden gestimuleerd. In haar onderzoek ging het om een tekort aan verpleegkundigen op de Kinder Intensive Care en de Intensive Care Neonatologie binnen het Beatrix Ziekenhuis. Wat zijn de bevorderende en de belemmerende factoren van arbeidsmobilisatie? Het is een maatschappelijk zeer relevant onderwerp – veel organisaties worstelen met een tekort aan personeel op specifieke functies en interne mobiliteit is een belangrijk perspectief om deze tekorten aan te pakken. Doorslaggevend voor een gedeelde 1e prijs was dat dit ook andere organisaties kan inspireren tot mogelijke oplossingen voor het stimuleren van interne mobiliteit.
1e prijs: Demy-Leigh Despas
Demy-Leigh Despas, van de opleiding HRM aan de Hogeschool Rotterdam, won de gedeelde 1e prijs met haar onderzoek naar arbeidstevredenheid en mentale arbeidsomstandigheden binnen organisaties. Haar mixed-methods afstudeerwerk leverde een aantal mooie en toepasbare beroepsproducten op. Allereerst een literatuuronderzoek naar de concepten tevredenheid, motivatie en betrokkenheid; daarnaast een enquête, een workshop en gestructureerd plan van aanpak (verbetercyclus mentale arbeidsomstandigheden).
De éénminuut pitch van winnaar Demy-Leigh Despas:
3e prijs: Julia Grasman
De 3e prijs ging naar Julia Grasman (Hanzehogeschool Groningen) voor haar beroepsproduct over het meten van het veiligheidsklimaat in een (multinational) organisatie. Ze traceerde vijf indicatoren die inzicht kunnen geven in het veiligheidsklimaat, te weten communicatie, leiderschap, management-commitment, werkdruk en attitude. Na verdere verfijning mondde dit uit in een compacte en bruikbare veiligheidsenquête voor de safety managers op verschillende continenten. Dankzij Julia’s onderzoek is de organisatie in staat de veiligheid van medewerkers te verbeteren en het aantal ongevallen te reduceren.
In de video-pitch van één minuut zet Julia uiteen wat haar onderzoek heeft opgeleverd.
Op de foto staan de twee eersteprijs winnaars: Merije Stellingwerf en Demy-Leigh Despas, samen met juryleden Anne Megens (AWVN) en Petra Biemans (lector). Julia Grasman, die de 3e prijs won, kon niet bij de uitreiking zijn, maar zij heeft haar prijs thuis ontvangen.
Van alle inzendingen door hogescholen in Nederland werden vijf studenten genomineerd. Naast de bovengenoemde prijswinnaars waren dat Alexander Witsel(Hogeschool Windesheim, Bedrijfskunde) met een beroepsproduct over implementatie van zelf organiserende teams en Charlotte Duppen (Avans Hogeschool, Human Recources) met een beroepsproduct over deelimplementatie strategische personeelsplanning.